Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usunięcie urządzeń przesyłowych może się bardziej opłacać

14 czerwca 2017 | Dobra Firma | Małgorzata Chwoyka

Jeśli przez działkę przebiega np. gazociąg, właściciel takiej nieruchomości może domagać się jego przebudowy.

Właściciel nieruchomości, na której znajdują się urządzenia przesyłowe (np. słup energetyczny wraz z linią, kable telekomunikacyjne, wodociąg, gazociąg itp.), chcąc dochodzić swoich praw od przedsiębiorstwa przesyłowego, niemal zawsze w pierwszej kolejności rozważa wystąpienie z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu i/lub z roszczeniem o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Zupełnie pomija kwestie dotyczące możliwości usunięcia tych urządzeń, bądź ich przebudowy. Możliwość taką daje odpowiednio zastosowany przepis Kodeksu cywilnego – art. 222 § 2 k.c. (tzw. roszczenie negatoryjne). O ile z regulacji tej nie zawsze będzie można skutecznie skorzystać, o tyle warto próbować dochodzić roszczeń w oparciu o powództwo negatoryjne, w szczególności, jeżeli infrastruktura niesie ze sobą spore uciążliwości np. w przypadku linii energetycznej znajdującej się blisko zabudowań, emitującej silne pole elektromagnetyczne.

Art. 222 § 2 k.c. stanowi, że przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Przechodząc na grunt spraw dotyczących infrastruktury przesyłowej, oznacza to, że właściciel może próbować dochodzić usunięcia infrastruktury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10775

Wydanie: 10775

Spis treści
Zamów abonament